Wioska Artenara

Malownicza wioska na północy Gran Canarii

Artenara jest najwyżej położoną miejscowością na Gran Canarii. Otoczona stromo ukształtowanymi terenami, które pisarz Miguel de Unamuno określił mianem „skamieniałej burzy”, stanowi rozległy, naturalny balkon wznoszący się nad Światowym Rezerwatem Biosfery Gran Canarii. Z Artenara mamy najlepszy widok na dwa reprezentatywne symbole wyspy: Roque Nublo i Roque Bentayga, święte miejsce kanaryjskich aborygenów. Ta spokojna wioska na szczycie jest idealna, by odetchnąć od zgiełku wybrzeża.

Miejsce otoczone pięknym, górzystym krajobrazem i sosnowym lasem

Artenara zaprasza do przemierzenia jej i zagłębienia się w bujną przyrodę rezerwatu Pinar de Tamadaba. Turysta może tu zaspokoić ciekawość tego, jak jeszcze kilka dekad temu żyło się w typowych dla tego obszaru domach-grotach, z których wiele przekształcono na wiejskie kwatery. Może też odbyć podróż w przedeuropejską przeszłość w kompleksie archeologicznym Acusa. W architekturze Artenara wyróżniają się surowe i funkcjonalne domki, bez przepychu łączące różne style wprowadzone przez europejskich konkwistadorów. Do budowy wież kościoła św. Macieja użyto czerwonego kamienia wydobytego z Tamadaba.

Historical heritage
Dziedzictwo
Archeological sites
Restoration
Touristic info
Localidad
Artenara

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
  • Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
  • Nie wrzucaj żadnych przedmiotów ani resztek do morza.
  • Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
  • Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
  • Dbaj o dziedzictwo historyczne i kulturowe oraz o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy itd.).
2
9
262
10045