Mirador de Guise y Ayose

Krajobrazy o bogatej historii

W górnej części przełęczy prowadzącej do miasteczka Betancuria (droga FV-30) leży punkt widokowy Mirador de Guise y Ayoze. Byli to dwaj królowie rodzimej ludności wyspy, którzy panowali w wieku XV, podczas konkwisty. Zostali oni przedstawieni w formie rzeźb z brązu o wysokości 4 m. Zalecamy zatrzymać się na tym punkcie widokowym, aby móc podziwiać łagodne krajobrazy północnego obszaru Fuerteventury, gdzie erozja jest bardzo widoczna, oraz w południowej części wąwóz biegnący w kierunku Betancurii. Ten obszar objęto ochroną, tworząc tutaj Park krajobrazowy Betancuria. Wysunięto również propozycje, aby utworzyć tutaj w przyszłości Park Narodowy Zonas Áridas, pierwszy obszar chronionego krajobrazu pustynnego w całej Hiszpanii.

Ostatni królowie na wyspach

Kroniki konkwisty Fuerteventury, która miała miejsce na początku XV wieku, opisują zdarzenia na pograniczu legendy i rzeczywistości powiązane z ostatnimi lokalnymi monarchami: Ayoze, królem regionu Jandía, i Guise, królem regionu Maxorata. Zgodnie z opowieściami byli oni zdolni do zabicia wściekłego psa tylko jedną ręką, podczas gdy w drugiej trzymali czarę z napojem czy wyrabiać „pella de gofio” (specjalny chleb z mączki gofio) z dojrzałym serem, twardym jak kamień. W 1405 r. obydwoje, w obliczu znacznej przewagi militarnej najeźdźców, ulegli Jeanowi de Béthencourtowi (od nazwiska pochodzi nazwa Betancuria). Został on ich nowym królem, a oni zostali ochrzczeni jako Luis i Alfonso.

Parking
Localidad
Betancuria

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
  • Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
  • Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
  • Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
  • Dbaj o elementy przestrzeni publicznej (panele informacyjne, poręcze, siedzenia, lampy, lornetki i teleskopy itd.).
  • Zawsze podążaj wyznaczonym szlakiem. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
  • Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
4
9
10
262
10045