Park Przyrody Tamadaba

Las sosny kanaryjskiej w rezerwacie biosfery

Park Przyrody Tamadaba to jeden z terenów najmniej przekształconych ręką ludzką na wyspie Gran Canaria. Jego 7500 hektarów rozciąga się od szczytu po wybrzeże na zachodnim krańcu tej wyspy, w obrębie obszaru ogłoszonego przez UNESCO Rezerwatem Biosfery. Odwiedzający może wybrać pomiędzy cudownymi naturalnymi lasami autochtonicznej sosny kanaryjskiej na szczytach, przyprawiającym o zawrót głowy wybrzeżem klifowym tutejszego prawie niedostępnego brzegu, a bogatą bioróżnorodnością wąwozów.

Co można zobaczyć w Parku Przyrody Tamadaba

Po dwudziestu minutach jazdy samochodem z kierunku Artenara drogą GC-216, dociera się do wierzchołków parku. Tam można coś przekąsić pod pachnącymi sosnami w strefie rekreacyjnej Llanos de La Mimbre, a później poobserwować ten spektakularny las ze szczytu La Bandera. Na niższych wysokościach droga GC-200 łączy Aldea de San Nicolás z punktem widokowym El Balcón, z którego można dostrzec morskie wybrzeże klifowe w kształcie smoczego ogona lub odległą plażę Guayedra z wąwozem i rozsianymi gdzieniegdzie palmami.

Wysokość
45 m
Flora interest
Parking
Trekking routes
Public transport
Wildlife interest
Localidad
Artenara, Aldea de San Nicolas, Agaete

TENERIFE

TENERIFE

GRAN CANARIA

GRAN CANARIA

FUERTEVENTURA

FUERTEVENTURA

LANZAROTE

LANZAROTE

LA GRACIOSA

LA GRACIOSA

LA GOMERA

LA GOMERA

LA PALMA

LA PALMA

EL HIERRO

EL HIERRO
No te lo puedes perder
Imagen
Subtítulo
Park Przyrody Tamadaba
Título
Las sosnowy Tamadaba

Wspaniały las sosny kanaryjskiej na Gran Canaria

Park Przyrody Tamadaba posiada wybitnie widowiskowy las sosnowy. 2000 hektarów lasu sosnowego Tamadaba pokrywa obszerny masyw górki, stromy i poprzycinany, w północno-wschodniej części wyspy Gran Canaria z dojazdem od miejscowości Agaete lub Aldea de San Nicolás. Odnowiony i ponownie zalesiony w XX wieku, obecnie jest jednym z najzdrowszych lasów sosnowych Wysp Kanaryjskich i cenionym kierunkiem rekreacyjnym na łonie przyrody na Gran Canaria.

Sosny na Gran Canaria to specyficzny gatunek - sosna kanaryjska pochodzi właśnie z tych wysp. To wysokie, symetryczne drzewo w kolorze popielatym, odporne na ogień. A w orzeźwiającym cieniu tych z Tamadaba odnajdziemy rośliny aromatyczne i kolorowe kwiaty, jak np.: czystka, dziurawca zwyczajnego czy macierzankę piaskową. Dodatkowo, ich korony i pnie dają schronienie licznym ptakom takim jak zawsze ożywionym dzięciołom i nielicznym, lecz urokliwym ziębom modrym z Gran Canaria.

Imagen
Subtítulo
Park Przyrody Tamadaba
Título
Strefa kempingowa Llanos de La Mimbre

Spać w domku lub przyczepie w lesie sosnowym na Gran Canaria

Jednym z ulubionych zajęć mieszkańców Gran Canaria jest spotykanie się w cieniu drzew sosnowych w Parku Przyrody Tamadaba. Być może dlatego jedna z najbardziej kompletnych i najrozleglejszych stref kempingowych i piknikowych tej wyspy mieści się w lesie sosnowym położonym na wzgórzach na północnym-zachodzie tej wyspy. Z miejscem dla 400 osób w domkach lub przyczepach Llanos de La Mimbre to idealne punkt, z którego można zapoznać się z tym parkiem przyrody.

Ta strefa kempingowa i rekreacyjna mieści się w samym sercu lasu sosnowego Tamadaba obok drogi GC-216, która otacza szczyt La Bandera. Z okolic tego miejsca wyrusza kilka interesujących szlaków pieszych jak ten, który wspina się na sam szczyt La Bandera, lub klasyczna trasa San Pedro o długości 20 kilometrów, dostarczająca imponujących widoków z wysokości na nadbrzeżną miejscowość Agaete. Żeby spędzić noc w Llanos de la Mimbre należy dokonać rezerwacji miejsc.

Imagen
Subtítulo
Park Przyrody Tamadaba
Título
Wąwóz i plaża Guayedra

Las palmowy i dzika plaża w pobliżu Agaete

Guayedra to rozległy wąwóz z gajem palm kanaryjskich, który wychodzi na dziką plażę o czarnym piasku i żwirze. Ten mało uczęszczany zakątek mieści się zaledwie w odległości sześciu kilometrów od miejscowości i portu Agaete, na północnym-wschodzie wyspy Gran Canaria. Droga GC-200 dowozi nas do samego wąwozu, w odległości 650 metrów od morza przy ścieżce prowadzącej do plaży. Tutaj kończy się Park Przyrody Tamadaba i zaczyna się dzień wyłączenia od doczesnego zgiełku.

Począwszy od wspaniałych palm na wąskim odcinku po pistacje kleiste, które uratowały się z wielkich dawnych lasów, cała flora Guayedra jest wyjątkowa. Tutaj żyje wiele gatunków roślin endemicznych jak przepiękna stokrotka z Guayedra. Kolista trasa, która łączy się z Agaete pozwala na podziwianie całego tego piękna. A po spacerze odwiedzający może się wykąpać na plaży Guayedra, uważając na prądy morskie i silne fale.

Zrównoważony rozwój
Sostenibilidad
  • Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
  • Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
  • Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
  • Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
  • Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
  • Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).
2
10
262
10045