Wspaniały las sosny kanaryjskiej na Gran Canaria
Park Przyrody Tamadaba posiada wybitnie widowiskowy las sosnowy. 2000 hektarów lasu sosnowego Tamadaba pokrywa obszerny masyw górki, stromy i poprzycinany, w północno-wschodniej części wyspy Gran Canaria z dojazdem od miejscowości Agaete lub Aldea de San Nicolás. Odnowiony i ponownie zalesiony w XX wieku, obecnie jest jednym z najzdrowszych lasów sosnowych Wysp Kanaryjskich i cenionym kierunkiem rekreacyjnym na łonie przyrody na Gran Canaria.
Sosny na Gran Canaria to specyficzny gatunek - sosna kanaryjska pochodzi właśnie z tych wysp. To wysokie, symetryczne drzewo w kolorze popielatym, odporne na ogień. A w orzeźwiającym cieniu tych z Tamadaba odnajdziemy rośliny aromatyczne i kolorowe kwiaty, jak np.: czystka, dziurawca zwyczajnego czy macierzankę piaskową. Dodatkowo, ich korony i pnie dają schronienie licznym ptakom takim jak zawsze ożywionym dzięciołom i nielicznym, lecz urokliwym ziębom modrym z Gran Canaria.
Spać w domku lub przyczepie w lesie sosnowym na Gran Canaria
Jednym z ulubionych zajęć mieszkańców Gran Canaria jest spotykanie się w cieniu drzew sosnowych w Parku Przyrody Tamadaba. Być może dlatego jedna z najbardziej kompletnych i najrozleglejszych stref kempingowych i piknikowych tej wyspy mieści się w lesie sosnowym położonym na wzgórzach na północnym-zachodzie tej wyspy. Z miejscem dla 400 osób w domkach lub przyczepach Llanos de La Mimbre to idealne punkt, z którego można zapoznać się z tym parkiem przyrody.
Ta strefa kempingowa i rekreacyjna mieści się w samym sercu lasu sosnowego Tamadaba obok drogi GC-216, która otacza szczyt La Bandera. Z okolic tego miejsca wyrusza kilka interesujących szlaków pieszych jak ten, który wspina się na sam szczyt La Bandera, lub klasyczna trasa San Pedro o długości 20 kilometrów, dostarczająca imponujących widoków z wysokości na nadbrzeżną miejscowość Agaete. Żeby spędzić noc w Llanos de la Mimbre należy dokonać rezerwacji miejsc.
Las palmowy i dzika plaża w pobliżu Agaete
Guayedra to rozległy wąwóz z gajem palm kanaryjskich, który wychodzi na dziką plażę o czarnym piasku i żwirze. Ten mało uczęszczany zakątek mieści się zaledwie w odległości sześciu kilometrów od miejscowości i portu Agaete, na północnym-wschodzie wyspy Gran Canaria. Droga GC-200 dowozi nas do samego wąwozu, w odległości 650 metrów od morza przy ścieżce prowadzącej do plaży. Tutaj kończy się Park Przyrody Tamadaba i zaczyna się dzień wyłączenia od doczesnego zgiełku.
Począwszy od wspaniałych palm na wąskim odcinku po pistacje kleiste, które uratowały się z wielkich dawnych lasów, cała flora Guayedra jest wyjątkowa. Tutaj żyje wiele gatunków roślin endemicznych jak przepiękna stokrotka z Guayedra. Kolista trasa, która łączy się z Agaete pozwala na podziwianie całego tego piękna. A po spacerze odwiedzający może się wykąpać na plaży Guayedra, uważając na prądy morskie i silne fale.
- Nie pozostawiaj żadnego rodzaju śmieci w środowisku naturalnym, również niedopałków papierosów. Pozostawianie resztek jedzenia sprzyja rozmnażaniu się gryzoni i kotów, stanowiących zagrożenie dla innych gatunków.
- Nie karm zwierząt ani ich nie płosz. Jeśli zobaczysz zranione zwierzę, prosimy powiadomić służby ratunkowe, dzwoniąc pod numer 112.
- Nie zabieraj ze sobą kamieni lub innych elementów środowiska naturalnego. Nie wprowadzaj zmian do środowiska, jak np. poprzez układanie stosów z kamieni.
- Podążaj wyznaczonym szlakiem i nie wchodź do obszarów zabronionych. Wyjście poza szlak powoduje szkody w środowisku naturalnym i może stanowić zagrożenie dla Ciebie i Twoich towarzyszy.
- Nie pal ognisk poza wyznaczonym obszarem i zachowuj szczególną ostrożność w miesiącach letnich.
- Nie hałasuj (głośna muzyka, krzyki, itd.).