Jest to miejsce, gdzie odwiedzający mogą podziwiać przyrodę dzięki niezapomnianym krajobrazom, pustym plażom z czarnym piaskiem, starodawnym lasom i spadzistym klifom rozpościerającym się nad morzem o przezroczystych wodach. Miejsce, gdzie można poczuć tętniący wulkan i gdzie można zachwycać się pięknem przyrody, przechadzając się wyjątkowymi ścieżkami. Odkrywanie La Gomery, którą cechuje bardzo przyjemny klimat, to odkrywanie nowego świata, gdzie wszyscy mogą czuć się wyjątkowi.
Wyjątkowa wyspa
Na środku Oceanu Atlantyckiego, w środkowej części archipelagu Wysp Kanaryjskich, kryje się magiczny raj: La Gomera. Wyspa liczy jedynie dwadzieścia tysięcy mieszkańców i obejmuje 370 km2 cudów natury i historii. Jej dziewicze plaże, sekretne szlaki, malownicze krajobrazy we wszystkich kolorach tęczy sprawiają, że jest to miejsce, w którym spełniają się senne marzenia.
Klimat na wyspie jest naprawdę przyjemny — ciepły i stabilny. Wieją tu pasaty, które łagodzą temperaturę i sprawiają, że lasy w Parku Narodowym Garajonay mają odpowiednią wilgotność. Jest to idealny klimat, aby odpocząć, zapomnieć o rutynie i naładować się energią na rajskich plażach o wulkanicznym piasku.
Warunki orograficzne na wyspie, jej historia i wyjątkowe miejsca sprawią, że poczujesz się wyjątkowy. Mieszkańców wyspy również cechuje wyjątkowa, własna tożsamość. Są potomkami pierwszych, rdzennych mieszkańców wyspy i jej późniejszych mieszkańców, i mają wieloletnią tradycję i legendy. Pamięć o Krzysztofie Kolumbie jest tutaj bardzo ważna, a sama wyspa była kluczowym punktem w podbiciu Ameryki.
Wyspa w całości od 2012 r. stanowi rezerwat biosfery, co osiągnięto dzięki wysiłkom podejmowanym przez jej mieszkańców w kierunku zrównoważonego rozwoju Stanowi to wyraz uznania dla równowagi między rozwojem wyspy i konserwacją bujnej przyrody. Odwiedzających zachęca się do aktywnego wypoczynku, jednak z poszanowaniem dla najważniejszego dziedzictwa La Gomery — jej krajobrazów i bioróżnorodności ekosystemów morskich i lądowych. Unikalne rośliny, morskie ssaki, gatunki endemiczne i wiele kolorów — na La Gomerze jest wszystko.
Naturalne krajobrazy
W środkowej części wyspy znajduje się prawdziwy klejnot — Park Narodowy Garajonay, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1986 r. Jest to miejsce, gdzie występują makaronezyjskie lasy wawrzynolistne z trzeciorzędu, palmy i inne rzadkie i różnorodne formacje roślinne. Sam park, tak jak pozostałą część wyspy, można przejść piechotą dzięki sieci szlaków łączących wszystkie zakątki wyspy.
Szlaki biegnące ze szczytów gór aż po plaże. Znakiem tożsamości La Gomery jest, tak jak przystało na wyspę, jej wybrzeże. Morze bezpośrednio wpływa na wyspę, pieszcząc atrakcyjne, zróżnicowane plaże. Plaże miejskie, z piaskiem wulkanicznym, ukryte wśród wąwozów, na które można dostać się tylko łodzią — na La Gomerze codziennie można odwiedzić inną plażę. Zakątki, gdzie można podziwiać przezroczyste, czyste wody i kontemplować przyrodę.
Jeśli dodamy do tego charakter wulkaniczny wyspy i jest imponujące warunki geograficzne, tj. kolejny znak szczególny la Gomery, uzyskamy naprawdę niezapomniane doświadczenie. La Gomerę przecinają liczne doliny, wąwozy i jary, które biegną aż do plaż i tworzą wyjątkowe pejzaże. Najlepszym, i pewnie najbardziej znanym, przykładem są Los Órganos, w Vallehermoso, powstałe w wyniku erozji przez wodę, wiatr i erupcje wulkaniczne przedz przynajmniej dwoma milionami lat.
Miejsa, które warto odwiedzić
San Sebastián de La Gomera
Jest to stolica i centrum wyspy. Tutaj odbywają się święta lokalne, znajdują się kulturowo ważne miejsce oraz port, gdzie Krzysztof Kolumb postawił swoją stopę ostatni raz przed odkryciem Ameryki. Miasto jest znane pod nazwą „La Villa”.
Agulo
Miejscowość Agulo, leżąca na północy, kryje największą starówkę na całym archipelagu. Z tego powodu znana jest pod nazwą „El Bombón de La Gomera” (pol. cukierek z la Gomery). W górnej części miasta znajduje się punkt widokowy Abrante, z którego rozpościerają się piękne widoki na starówkę Agulo oraz skąd można zobaczyć Teneryfę.
Dolina Gran Rey
Nazwę tę nadano w hołdzie liderowi Hupalupa, głównego bohatera rebelii mieszkańców la Gomera w 1488 r. Wizyta w tym miejscu pozwala poznać prawdziwą historię wyspy. Odwiedzający nie powinni zapomnieć o plażach Playa del Inglés czy Playa de Vueltas.
Vallehermoso
W południowej części wyspy, w Vallehermoso mieści się Alto de Garajonay, najwyższy szczyt wyspy oraz Park Narodowy o powierzchni 1300 hektarów. Laguna Grande, w środkowej części wyspy, to idealne miejsce, aby naładować się energią przed wejściem na Lomo del Carretón.
Alajeró
Miejsce znane z wąwozów i klifów na wybrzeżu. Aby poznać je wszystkie, najlepiej jest wybrać wędrówkę pieszymi szlakami. Alajeró jest znane jako szlak południowy. Oprócz tego Pomnik Przyrody La Caldera („Monumento Natural de La Caldera”) obejmuje najlepiej zachowany stożek wulkaniczny na wyspie.
Hermigua
Najlepszy klimat na świecie. Tak stwierdzili międzynarodowi badacze na początku zeszłego wieku. Gdzie można się nim cieszyć? Na plaży La Caleta, z piaskiem wulkanicznym i z wszelkimi niezbędnymi usługami.