PIERWSI OSADNICY WYSP KANARYJSKICH

Aborygeni kanaryjscy to osadnicy pochodzenia berberyjskiego, którzy zamieszkiwali Wyspy Kanaryjskie do czasów podboju Królestwa Kastylii między latami 1402 i 1496. Pomimo, że wszystkie ludy miały wspólne korzenie, każda wyspa miała swoje własne prawa i zwyczaje, a często dochodziło także do starć między wioskami. Szacuje się, że pierwsi osadnicy przybyli na Wyspy około V wieku przed narodzeniem Chrystusa, przez co, przez prawie dwa tysiące lat Aborygeni żyli w izolacji na archipelagu, tworząc swoją własną kulturę i styl życia dostosowany do dzikiego i wulkanicznego środowiska.

Contenido

Kanaryjscy Aborygeni byli jedynymi rdzennymi mieszkańcami, którzy żyli w regionie Makaronezji. Większość z nich mieszkała w jaskiniach, chociaż na Lanzarote i Gran Canarii również odkryto pozostałości osadnictwa, z gospodarką opartą głównie na polowaniach i hodowli, a także, w szczególnych przypadkach, gospodarce rolnej. Rodzime zwierzęta, takie jak kozy i owce odegrały kluczową rolę w ich przeżyciu, jako że poza serami, masłem i mięsem, zapewniały skóry na odzież i kości do wyrobu narzędzi. Gauczowie są przykładem rozwoju w ekstremalnym środowisku, który można teraz poznać z bliska, dzięki ważnej spuściźnie i śladom archeologicznych, które pozostały z historii.

 

Imagen
Contenido

Park archeologiczny Cenobio Valerón składa się z ogromnego zbiorowego spichlerza, który kanaryjscy Aborygeni wykorzystywali do przechowywania ziarna. Zbiór posiada ponad 300 silosów wyrytych w miękkiej skale połączonych miedzy sobą na różnych poziomach. Istnieje możliwość bezpłatnego odwiedzenia tego miejsca, zwiedzania na własną rękę, podziwiając dzieło inżynierii prehistorycznej. Podczas tej wizyty możesz całkowicie zanurzyć się w dziedzictwie kulturowym Wyspy. Jeśli wolisz, możesz także skorzystać z pomocy przewodnika, aby opowiedział Ci o wszystkich sekretach tej konstrukcji.

Imagen
Contenido

Tzw. „Malowana Jaskinia” (Cueva Pintada) jest jednym z najważniejszych złóż archeologicznych na Wyspach. Zbiór składa się z grupy domów, które otacza jaskinia wyryta w skale. Aby tam dotrzeć, musisz najpierw przejść przez kładkę, która jest położona na ruinach starożytnego miasta, gdzie można zobaczyć, w jaki sposób były rozmieszczone stare budowle mieszkaniowe. Po wejściu do jaskini, zaskoczą Cię wzory geometryczne, które zdobią jej ściany. Jest to wyraźny przykład artystycznej reprezentacji epoki, która dzięki szklanej kopule daje schronienie całemu sklepieniu. Tutaj masz okazję obejrzeć to wszystko z bardzo bliska.

Imagen
Contenido

Podobnie jak w przypadku innych cywilizacji, Gauczowie również praktykowali obrzęd pochówku mumifikacji. Badania wykazały, że ich techniki i poziom perfekcji dorównuje poziomom podobnym do poziomów innych kultur, jak na przykład egipskiej. I pomimo, że ten rytuał był obchodzony jedynie w tradycji aborygeńskiej na Teneryfie i Gran Canarii, dzisiaj mumie są uważane za największą pozostałość kultury Gauczów.

Aby zobaczyć je z bliska, możesz odwiedzić Muzeum Natury i Człowieka na Teneryfie (Muzeum Archeologicznego), gdzie znajdziesz ponad 140 zabalsamowanych szczątek i 12 pełnych mumii. Wśród nich, znajdują się najstarsze na Wyspach, liczące ponad 17 wieków.

Imagen
Contenido

Chociaż od konkwisty kastylijskiej w XV wieku obecność Aborygenów na Wyspach była coraz mniejsza, różne prace badawcze mające na celu podniesienie dzisiejszej świadomości kulturowej, przyczyniły się do tego, że kultura gauczyjska jest wszechobecna na wszystkich Wyspach. W ten oto sposób, na La Palmie znajdujemy Jaskinię Belmace, Julan na El Hierro, Muzeum Archeologiczne na La Gomerze oraz Muzeum Kanaryjskie na Gran Canarii, które również mogą pochwalić się bogatą spuścizną, która pozwala przybliżyć historię Wysp Kanaryjskich.

Imagen