Dobrze wiadomo, że otoczenie ma duży wpływ na życie prowadzone na terenach wiejskich oraz przejawy życia artystycznego i muzycznego. Nie powinno nas więc dziwić, że Wyspy Kanaryjskie są skarbcem bogactwa i różnorodności muzycznej. Kontrastowość krajobrazów oraz fakt, że każda z 8 wysp sama w sobie może być zakątkiem dla poszukujących inspiracji, przyczyniły się do zaistnienia nie tylko różnorodnych stylów muzycznych i tańców ludowych, ale również pojawienia się jednego z najwspanialszych tenorów, jakim był Alfredo Kraus.
Podobnie jak w innych zakątkach świata, również na wyspach muzyka stała się elementem służącym do tworzenia więzi, jednoczących ludzi w różnych etapach ich życia - podczas orki czy omłotów w polu, specyficznych wydarzeń muzycznych w trakcie rytuałów - tak zwanych "ranchos de ánimas", lub też w trakcie tańczenia folía, isa czy malagueña.
Dlatego też w odpowiedzi na pytanie, jak mógłbyś bliżej poznać kulturę Wysp Kanaryjskich - zamknij oczy i słuchaj.
W rytm tradycji
Tradycyjna muzyka kanaryjska powstała pod wpływem naleciałości kulturowych europejskich i amerykańskich - nie zapominając o rytmach aborygeńskich - które na przełomie wieków wzbogacały kulturę muzyczną wysp.
Muzyka kanaryjska z biegiem czasu nabrała jednak własnej osobowości, łącząc w sobie ekscentryczną osobowość mieszkańców wysp, a powstały w ten sposób styl stał się dużo bardziej różnorodny.
Muzyka dla Twoich uszu przez cały rok
Wyobraź sobie takie miejsce, w którym nawiązujemy więzi z muzyką. Wyobraź sobie, że możesz rozkoszować się dźwiękiem i odtwarzać to uczucie na nowo o każdej porze roku - koncerty, opera, festiwale muzyki poważnej, audytoria i niekończąca się kultura muzyczna.
A teraz przestań śnić i odkryj Wyspy Kanaryjskie - szeroki wachlarz możliwości w najlepszym na świecie klimacie, gdzie można rozkoszować się dobrą muzyką przez 365 dni w roku.
Międzynarodowy festiwal
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Wysp Kanaryjskich, który od ponad 30 lat cieszy się doskonałą jakością artystyczną, stał się międzynarodowym referentem dla festiwali muzyki poważnej, z udziałem orkiestr z całego świata. Jest on zarazem festiwalem, który jako pierwszy - odbywając się w styczniu i w lutym - inauguruje muzyczną działalność Europy - możliwe jest to tylko na Wyspach Kanaryjskich dzięki stałym temperaturom utrzymującym się przez cały rok.
Audytorium "Alfredo Kraus"
Audytorium, znane również jako Auditorio de las Palmas de Gran Canaria, nosi imię Alfredo Krausa - najbardziej międzynarodowego i kochanego przez publiczność, pochodzącego z wyspy tenora - w podziękowaniu za jego wkład w świat muzyki. Zaprojektowany przez architekta Oscara Tusquets, wzniesiony na cokole ze skały wulkanicznej budynek - o całkowitej powierzchni 16 750 m2 - mieści w sobie 25 sali, w których odbywania się wybrane koncerty Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Wysp Kanaryjskich.
Audytorium Tenerife "Adán Martín"
Znane poprzednio jako Auditorio de Tenerife, audytorium zawdzięcza swoją nazwę byłemu szefowi rządu Wysp Kanaryjskich, który promował jego budowę w czasie sprawowania rządów w Cabildo de Tenerife (Radzie Wyspy Teneryfa). Efektowny projekt budynku wykonany przez architekta Santiago Calatrava zaskoczy niejedną osobę, podobnie jak program, w którym umieszczone są zarówno koncerty w różnych muzycznych stylach, jak też inne pokazy sztuk widowiskowych.